Buraki cukrowe są to popularne rośliny uprawne w naszym kraju, warto zwrócić uwagę iż posiadają one bardzo dużą zawartość cukru która dochodzi nawet do 20%. Buraki hodowane są głównie w europie, jest to na naszym kontynencie główne źródło cukru, burak ustępuje pod względem wielkości upraw tylko trzcinie cukrowej, z pewnością posiadam wiele zalet. Reszta rośliny która pozostaje z produkcji cukru bardzo dobrze służy jako pasza dla zwierząt, dlatego też burak jest rośliną bardzo uniwersalną, często hodowaną także w naszym kraju i wielu krajach Europy.
Jakie choroby zagrażają burakom?
Buraki narażone są na różnego rodzaju choroby podobnie jak i wiele innych roślin uprawnych, w tym przypadku warto zwracać uwagę na liście, burak może być atakowany przykładowo przez różnego rodzaju grzyby, w tym wypadku warto obserwować liście, kiedy zauważymy na nich różnego rodzaju plamy, zmiany należy zidentyfikować problem. Niektóre grzyby mogą zimować w glebie, następnie po okresie hibernacji, wiosną atakować rośliny na których rozwijają się liście. Oczywiście grzyb może zaatakować całą powierzchnię liścia, w tym wypadku doprowadzi to do jego obumarcia, co z pewnością wpłynie bardzo negatywnie na plony.
Naturalnie burak może być atakowany przez różnego rodzaju bakterie, wiele chorób roślin zależy od pogody, często rozwijają się bardzo intensywnie wówczas kiedy temperatura wynosi powyżej 30 stopni Celsjusza, co tworzy sprzyjające warunki do rozwoju bakterii czy też grzybów. Dodatkowo także wpływ może mieć wilgotność, w warunkach wysokiej temperatury oraz wysokiej wilgotności grzyby na powierzchni ich liści buraka mogą rozwijać się w bardzo szybkim tempie, dlatego zwłaszcza przy takiej pogodzie należy bacznie obserwować uprawy.
Jedną z częstych chorób buraka powoduje grzyb, chwościk buraka wywoływany jest przez grzyba który objawia się na powierzchniach liści. Zaatakowane liście obumierają natomiast korzeń przestaje przybierać na wadze. W tym przypadku oczywiście otrzymamy dużo mniejsze plony, z pewnością należy wykorzystywać odpowiednie fungicydy, w porę reagować na tego rodzaju problemy.